CSAPATÉPÍTŐ TRÉNING


 


 Az ütős csapatépítő tréningen tradicionális afrikai dobokon, más néven djembén játszunk, de használunk mélydobokat és egyéb hangszereket is (shakert, tikfát, kolompot, csörgőket). Kinek mi tetszik. A djembe szó örömöt, élvezetet jelent. Az öröm a zenélés, az egészséges élet és a jó munka egyik alapja. 
  Életünk 1/3-át munkával töltjük és többnyire csapatban. Ezért az örömmel végzett munka nagyon fontos. Akkor tud az ember termékeny és kreatív maradni, megtartva az egészséget és nyitottságot, ha örömmel végzi feladatait.
  Régen az emberek minden nap megtapasztalták, hogy csapatban kell dolgozni a túléléshez. Az ősi közösségek csapatmunkára épültek. A mai kor emberének az életéből, leginkább a technikailag fejlettebb régiókban, hiányzik ez a fajta élmény. 
  A csapatépítő tréningek segíthetnek abban , hogy újra átélje, mitől jó, és hogyan kell csapatban dolgozni. Hogy a csapatmunka sok esetben hatékonyabb és élvezetesebb. Hogy egy adott közösségben mindenkinek megvan a maga szerepe, és mindegyik egyformán fontos.



A  nyugat-afrikai  zene 

    Az afrikai népeknél a dob a mindennapi élet része. Nincs olyan közösség, ahol ne lennének dobosok. Az élet minden területét körbeöleli a dobszó, legyen az az asszonyok hazatérése a halászatból, köles aratás, nővé válás, különböző szertartások, beavatások, és még sorolhatnám. Minden nap összegyűlnek és a dobok segítségével egymásra hangolódnak, kikapcsolva az állandóan uralmon lévő, ítélkező elmét, ami meggátolná a harmónikus együttlétet.
   Az afrikai zenében mindenki részt vesz, ha nem dobolással, akkor énekléssel, tánccal. A zenészek között pontosan meghatározott szerepek, a zenének pedig pontos keretei vannak. Az európai szemlélő sokszor nem is érzékeli ezt, látva az önfeledt zenélést, pedig az afrikai zenében szigorú  hierarchia van. 
   A vezető dobosnak tekintélye van, rá figyel mindenki. Ezen határok között mindenkinek megvan a maga helye, tudásához mérten, amit mindenki elfogad, mert tudja, hogy a közös zenélés, a közös élmény a lényeg. Tisztába van saját képességeivel és meg van benne a kellő alázat a jó összmunkához. Az önfeledt zenélés közben fegyelem és figyelem van. Mindenkiből lehet vezető és mindenki megmutathatja magát, amikor annak helye van.

 A tréningeken nem feltétlenül csak afrikai ritmusokkal dolgozunk. Van hogy a magyar népzenéhez  vagy más, távolabbi kultúra ritmikájához fordulunk. Ezt az adott tréning határozza meg.


  
 Hogyan segíthet a zene a csapatépítésben?

   Élmény alapú tréningünk célja egy élvezetes együttlét, egymáshoz való közeledés egy sokak számára teljesen új helyzetben. Módszerünk nagyon régi mégis új, különleges módja a csapatépítésnek. Régi, mert már az ősi közösségekben fontos eleme volt a jó összhang megteremtésének. Új, mert hazánkban eddig ritkán alkalmazták a tréningeken, holott nagyon jól fejleszti az együttműködést. 
    Itt nem csak a csapatszellem növekszik, hanem számos más jó tapasztalattal is gazdagodnak a résztvevők. Többek között azzal, hogy igenis mindenki tud zenélni valamilyen módon csak egyszerűen még nem volt olyan helyzetben, hogy ez kiderüljön. Óriási élmény azok számára, akiknek hiányzik az életükből a zenélés öröme és még sosem próbálkoztak vele.
   Azáltal hogy sokaknak ismeretlen ez a módja az együttlétnek, egy jó helyzetgyakorlattá válik, ahol a reakciókon keresztül jobban megismerhetik egymást a csapattagok. Egy teljesen új helyzetben nehezebb a felvett és ránk ragadt szokásainkat, viselkedésmintáinkat megtartani , így akaratlanul is őszintébb, spontánabb az ember.
    A zene egyik jó tulajdonsága, hogy szavak nélkül  lehet vele kapcsolatba lépni a másikkal, a djembe pedig kiválóan alkalmas egy közös nyelv kialakítására, egyszerű használata miatt. Dobolás közben sokkal több a szemkontaktus, a testbeszéd, így tud fejlődni a nonverbális kommunikáció
  Ez a nyelv, nonverbalitása és sokaknak szokatlan kifejezésmódja által megtöri a mindennapos gondolatfolyamatokat. A résztvevők bátrabban megnyílnak, mert kevesebb egymás félreértésének az esélye és számukra új szerepeket is bátrabban kipróbálnak a gyakorlatok során .Azáltal, hogy a nehézkes gondolkodás  háttérbe szorul, az elnyomott  érzések könnyebben a felszínre jönnek, oldódni tudnak a gátlások.  

    Könnyű bánni a dobbal,  hiszen mindenki meg tudja ütni , a gyakorlatok pedig egyszerűek, játékosak, így a kezdő is hamar sikerélményt szerez. Ez a sikerélmény mindig önbizalmat ad a résztvevőnek. Tapasztalhattuk mindannyian, hogy önbizalom nélkül  az egymás közti bizalom sem tud  igazán elmélyülni. bizalom pedig nagyon fontos, hiszen mindennek az alapja. Ha az a helyén van, a többi probléma is sokkal könnyebben orvosolható.
    A zenélés által való együttlét segít egy elengedett állapot  megtapasztalásában, ami mindig energiával tölti fel az embert . Ez az elengedettség  pedig egy őszinte légkört teremt..Sokkal spontánabb tud lenni a   résztvevő ebben a helyzetben, ami nagyon fontos minden területen, így a munkában is, hogy rugalmasan tudja kezelni az életben felmerülő körülményeket, problémákat.. 
   Módszerünk egy olyan zenés csapatépítés, ahol a ritmusé a főszerep. A gyakorlatok játékosak mégis fegyelmezettek. Mivel új a nyelvezet, nem tudnak rutinból reagálni a csapattagok Ez fokozott egymásra figyelést eredményez, hogy a ritmusokkal való kommunikáció jól működjön és mindenki számára élvezhető legyen.
  Egy dobolás alkalmával megtapasztalja az ember, hogy milyen könnyen lehet egyszerű ritmusokból élvezetes zenét készíteni. A tanult motívumokat többféle koreográfiában alkalmazzuk. Mindkét oldalt, a jobb és bal oldalt ugyanannyira kell használni, ezért a gyakorlatok alatt, észrevétlen egy kiegyensúlyozás, mozgásharmonizáció is végbemegy. A csapattagok közötti jó összmunka  fejlesztése mellett  a saját jobb és bal oldalunkat is megtanítjuk az együttműködésre. 
   A dob használatának módja miatt, nevezetesen hogy ütni kell, kitűnően alkalmas a stressz levezetésére, a test átmozgatására, felpezsdítésére.
   Egyes gyakorlatokkal a  kreativitást fejlesztjük, például improvizációval vagy egy saját dal illetve ritmus létrehozásával, amit a csapat együtt komponál. Más gyakorlatokkal  kifejezetten a koncentrációt  és egyéb 
olyan készségeket erősítünk, amik a jó csapatmunkában elengedhetetlenek. 


 Van olyan gyakorlat amikor a résztvevő önállóan, egyedül "szólal fel" sok ember előtt, ezzel  fejlesztve előadói készségét. Van, hogy vezető szerepet gyakorolhat, irányítva a többieket egy játékon belül, növelve ezzel  önbizalmát. 
 A résztvevő megtapasztalhatja, hogy habár a szerepek lehetnek mások, de alapvetően nincs különbség egymás között. Vezetők és beosztottak, férfiak és nők  kortól függetlenül, ugyanannak a körnek egyformán fontos részei.
  Ez a fajta csapatépítés igazi színfoltja lehet egy hosszabb tréningnek, elmélyítve a csapatszellemet, de önmagában is megállja a helyét. 
 Kint a természetben és beltérben egyaránt tartunk dobolást, a körülményektől és igényektől függően. 

  Több minden befolyásolja, hogy zenélés közben  milyen eszközökhöz nyúlunk. Függ a foglalkozás hosszától, a létszámtól, attól, hogy az aktuális csapatban melyik játékra vagy gyakorlatra nyitottak és nem utolsó sorban attól, hogy a csapatban milyen megoldandó "problémák" vannak.
   Rugalmasan kezeljük a menetrendet, hiszen minden helyzet más, minden csapatnak más a dinamikája és a résztvevők egyenként is meghatározóak, amire mindig odafigyelünk 
   A tréning során pár percben bemutatunk egy afrikai dalt, ízelítőt adva az afrikai kultúrából, a közös dobolás utolsó fázisában pedig a csapattal együtt, több szólamban megtanulunk egy hagyományos afrikai témát, megkoronázva a közös együttlétet. Más kultúra ritmikáját használva is hasonló a metódus.Van hogy a tréning végén egy kötetlen dobolással zárunk, hogy mindenki üthesse a hangszert kedve szerint.
  Sokévi zenélés és több év közös dobolás után, a saját bőrömön tapasztaltam ezeket a jótékony hatásokat.. Mindig nagyon jó érzés látni az embereken, mekkora öröm számukra  felfedezni, hogy hitükkel ellentétben képesek a zenélésre . Egy életre szóló élmény.

 Tréningeink létszáma 10 főtől több száz főig terjedhet. Nagy létszám esetén mozgást, táncot is beleviszünk a programba és az emberi hang is nagyobb szerepet kap.. Gyakorlatilag rövid idő alatt létre hozunk egy óriás zenekart, ahol a csapat egy része mozgással követi csapattársai "előadását" Igazi kuriózum !


Referenciák : Merck Hungary, WNT Magyarország Kft. , Audi felső vezetés

Keress bennünket: bátran a  Kapcsolat  oldalon. !